رشته های آموزشی مقطع کارشناسیدانشکده هنرهای تجسمی در مقطع تحصیلی کارشناسی در دو رشته نقاشی ایرانی و ارتباط تصویری از طریق آزمون سراسری، هر سال در دو نوبت مهر ماه (آقایان) و بهمن ماه (خانمها) دانشجو می پذیرد. 

 

رشته نقاشی ایرانی

نقاشی ایرانی، یا آنچه که به نگارگری و یا به غلط به مینیاتور مرسوم شده است، علیرغم اینکه نسبت به دیگر حوزه های هنر اسلامی مورد توجه بیشتر محققین به ویژه در غرب قرار گرفته است، با اینحال حوزه بکر و وسیعی است که از منظر پژوهشی بخش اعظم آن مورد کنکاش قرار نگرفته است و از منظر آموزش های رسمی و دانشگاهی با نهایت تاسف مورد اغفال واقع شده است.


نقاشی ایرانی در طول تاریخ اسلامی ایران، علیرغم فراز ها و فرودهایش، از یک طرف یکی از حوزه های گسترده هنری همیشه فعال بوده و از طرف دیگر بدلیل اینکه محصول نهایی این هنر، آثار هنرمندانه مورد رجوع و علاقه خاص خواص حاکم جامعه بوده است به یکی از وجوه درخشان و پر شکوه هنر ایرانی تبدیل شده است. با این وجود بعد از رویکردهای دانشگاهی به آموزش هنر در ایران، به ویژه بعد از راه اندازی دانشکده هنرهای زیبا به شیوه و سرفصل آموزش های غربی، عبارت نقاشی در محافل علمی ایران به نقاشی غربی که در دانشکده آموزش داده می شد محدود شده و به ناچار برای نقاشی ایرانی، که تا چند سال اخیر امکان آموزش رسمی در قالب یک رشته مستقل دانشگاهی را نیافته بود، عنوان دیگری جستجو شده و عباراتی نظیر مینیاتور و نگارگری مرسوم شد. 

تدوین « نقاشی ایرانی» در ادامه­ بازنگری رشته­ هنرهای اسلامی با گرایش نگارگری بر اساس مطالعات و بررسی­ های رشته های مرتبط دیگری که در دانشگاههای کشور از چندین سال پیش تاسیس شده­ اند انجام پذیرفت. دانشجویان رشته­ کارشناسی « نقاشی ایرانی» پس از طی دوره بایستی به دانش ها و مهارت های کلی زیر احاطه­ ­لازم را داشته باشند:

  1. با نقاشی ایرانی به طور کلی آشنائی داشته و ارتباط آن با فرهنگ ایرانی – اسلامی را بتواند تحلیل کنند.

  2. با تاریخ نقاشی ایرانی و سیر تحول آن آشنائی داشته باشند.

  3. با شیوه ­ها و مکاتب مختلف نقاشی ایرانی(گذشته و معاصر) آشنائی داشته باشد.

  4. با حوزه ­های مختلف نقاشی ایرانی ار قبیل تذهیب، نگارگری، گل و مرغ و تشعیر و ... آشنائی داشته و مهارت لازم را در اجرای عملی آنها کسب نماید.

  5. مهارت لازم را برای اجرای مراحل مختلف یک اثر (به شیوه­ سنتی و معاصر) از بوم سازی تا اجرای نهائی آن کسب کند.

  6. آشنائی لازم را با ساختار، مفاهیم، مضامین و محتوای نقاشی ایرانی کسب کرده و بتواند جنبه­ های مختلف آثار را تجزیه و تحلیل کند.

 

رشته ارتباط تصویری

رشته ارتباط تصویری به منظور آموزش در حوزه انتقال هنرمندانه پیام تصویری در سطحی وسیع در میان مخاطبان، در دانشگاه ها شکل گرفت و در دنیا نیز به آن اهمیت خاصی داده می شود. در واقع هدف رشته ارتباط تصویری آموزش هنر گرافیک به دانشجویان و ارتقاي توانايي هاي آنها در امور تبليغات فرهنگي يا تجاري می باشد. تبليغات فرهنگي شامل تصويرسازي كتب، ساخت پوستر، تبليغات براي نشريه ها و جرايد مانند صفحه آرايي و آگهي هاي مطبوعاتي مي شود و تبليغات تجاري نيز شامل تبليغات نمايشگاههاي بازرگاني مانند غرفه سازي و غرفه آرايي و يا تبليغات براي كالاهاي مختلف است.
یک گرافیست باید در طراحی قوی بوده و باید با سایر رشته های هنر مانند عکاسی، چاپ، نقاشی، خوشنویسی، طراحی صنعتی و صنایع دستی آشنایی داشته باشد تا بتواند در کارهای خود از آنها استفاده کند. همچنین علاوه بر رشته هاي هنري باید با علومي مثل جامعه شناسي، روانشناسي، بازاريابي و ادبيات آشنا باشد. زيرا يك پيام تبليغاتي بايد با توجه به مخاطب آن ساخته شود. يعني بايد توجه داشت كه مخاطب اين پيام از نظر فرهنگي، اقتصادي و خواسته ها و علايق در چه سطحي است.

لازم به تذکر است که رشته ارتباط تصویری به صورت نیمه متمرکز در ایران پذیرش می شود یعنی علاوه بر آزمون کتبی داوطلبان باید مصاحبه و آزمون های عملی را نیز بگذرانند.


 

تبریز - خیابان آزادی - میدان حکیم نظامی - دانشگاه هنر اسلامی تبریز

کد پستی : 5164736931   تلفن : 35297506-041   دورنگار :35419964-041

کلیه حقوق این سایت متعلق به دانشگاه هنر اسلامی تبریز می باشد.